Nejčastější dotazy
Pomohou nám včas odhalit jeho případné zdravotní potíže.
U kojenců a batolat
. po propuštění z porodnice
. ve 14 dnech
. v 6 týdnech
. ve 3 měsících
. ve 4-5 měsících
. v 6 měsících
. v 8 měsících
. v 10 měsících
. ve 12 měsích
. v 18 měsích
Při každé kontrole obdržíte u sestřičky přesný termín další návštěvy.
V případě, že se nemůžete dostavit, prosíme o telefonickou omluvu minimálně v předstihu jednoho týdne. Umožníte nám tak ošetřit další malé pacienty.
Ke každé preventivní prohlídce s sebou vezměte očkovací průkaz dítěte a látkovou plenu.
Preventivní prohlídky starších dětí
. ve 3 letech
. v 5 letech
. v 7 letech
. v 9 letech
. v 11 letech
. v 13 letech
. v 15 letech
. v 17 letech
. v 19 letech – výstupní prohlídka
Ke každé preventivní prohlídce vezměte s sebou očkovací průkaz dítěte a vzorek moči. Pokud dítě nosí brýle, vezměte je k prohlídce s sebou. Pokud dítě navštěvuje jakoukoliv odbornou ambulanci (např. alergologickou, neurologickou, kardiologickou apod.), vezměte s sebou všechny aktuální lékařské zprávy. Na preventivní prohlídky se prosím objednávejte u sestřičky 1 měsíc před narozeninami dítěte. Dostanete přesný termín kontroly. Každé dítě objednáme nejpozději do 2 měsíců po jeho narozeninách.
Upozorňujeme, že tyto preventivní prohlídky jsou ze zákona povinné. Pokud se dítě k vyšetření nedostaví, bude předvoláno cestou Orgánu sociálně-právní ochrany dítěte a hrozí rodičům postih pro zanedbávání rodičovských povinností. V případě, že se nemůžete dostavit, prosíme o telefonickou omluvu minimálně v předstihu jednoho týdne. Umožníte nám tak ošetřit další děti.
Po aplikaci očkovací látky je nutné vyčkat v čekárně po dobu 30minut.
Platný dětský očkovací kalendář - zde
Povinné očkování je plně hrazené pojišťovnou.
V rámci povinného očkování lze použít jinou očkovací látku, než zajistí Ministerstvo zdravotnictví (v souladu s § 47 Zákona č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví). Tato očkovací látka musí být v České republice registrována a výlohy za ni pak platí rodič sám.
Nepovinné očkování není hrazeno zdravotními pojišťovnami.
Výjimkou je očkování proti pneumokokům (Synflorix), HPV (Cervarix),meningokoky sk. B (Bexsero) a meningokoky s. ACWY (Nimenrix), kdy je sice očkování nepovinné, ale pro určitou věkovou skupinu dětí plně hrazené ze zdravotního pojištění (na základě úplného znění Zákona č. 48/1997 Sb., platného od 1.1.2010). Pro očkovácí látky Prevenar 13 a Gardasil 9 je možná úhrada ze zdravotního pojištění s doplatkem pacienta.
Bližší informace rádi poskytneme při vaší návštěvě v ordinaci.
Povinné očkování
Děti se povinně očkují proti těmto nemocem:
Záškrt – infekční onemocnění vyvolané bakterií Corynebacterium diphtheriae, která svým toxinem způsobuje těžkou angínu s pablánami a značným zúžením hrtanu a hltanu vedoucím k dušení. Toxin mimoto postihuje i srdce.
Tetanus – infekční onemocnění způsobené toxinem, který vytváří bakterie Clostridium tetani žijící např. v půdě ale také v trávicím traktu dobytka. Při proniknutí toxinu do organismu, nejčastěji při poranění, dochází k těžkým svalovým křečím. Nemocný je ohrožen selháním srdce a zadušením během křečového záchvatu, který vnímá při plném vědomí.
Dávivý (černý) kašel – infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis, charakteristické záchvaty intenzivního dráždivého kašle, který může vést i ke zvracení. Záchvaty kašle nemocného extrémně vyčerpávají, u nejmenších dětí může při záchvatu kašle dojít i k bezdeší.
Haemophilus influenzae typu B – bakterie H. Influenzae, je velmi běžnou bakterií, která se u mnoha lidí vyskytuje v dýchacích cestách, aniž by jim způsobovala jakékoliv potíže. Proto je velmi snadný přenos kapénkovou infekcí. Způsobuje infekce horních cest dýchacích spojené s kašlem, bolestmi v krku a také záněty středního ucha. Bakteriální podtyp B však může způsobit velmi závažné zápaly plic, záněty mozkových blan a také zánět hrtanové příklopky (epiglotitidu), kdy vzhledem k zúžení vstupu do hrtanu dochází k dušení.
Dětská obrna (poliomyelitida) - onemocnění způsobené poliovirem, který poškozuje oblast páteřní míchy odpovědné za svalový pohyb. Průběh může být mírný, ale hrozí také vznik obr svalů a v nejhorším případě při napadnutí svalu hrudníku i smrt udušením.
Žloutenka (hepatitida) typu B – zánět jater vyvolaný virem hepatitidy B. Přenáší se zejména krví (poranění, transfuze) a pohlavním stykem, možný je i přenos z matky na plod. V akutním stádiu onemocnění dojde ke sežloutnutí kůže a spojivek, pobolívání břicha, trávicích obtížím a únavě, u 1% nemocných hrozí akutní selhání jater s vysokou úmrtností. Nebezpečný je přechod do chronického stadia, kdy je pak zvýšené riziko vzniku cirhozy a později rakoviny jater. Riziko přechodu do chronického stadia klesá s věkem. U novorozenců a kojenců je toto riziko až 95%, mezi 1-5rokem 25-50% a dále 5-10%. Proto očkováním chráníme již nejmenší.
Spalničky – vysoce nakažlivé virové onemocnění, přenášené kapénkovou infekcí. Projevuje se zánětem horních cest dýchacích, rýmou, kašlem, horečkou a zánětem spojivek. Po několika dnech dojde k výsevu nápadné charakteristické vyrážky. Komplikacemi onemocnění může být zápal plic, záněty středního ucha, vedlejších nosních dutin a také mozkové tkáně, kdy hrozí i trvalé poškození mozku.
Zarděnky – nakažlivé virové onemocnění, projevující se chřipkovými příznaky, zduřením mízních uzlin a vyrážkou. Nebezpečné je onemocnění matky v době těhotenství, protože virus může těžce poškodit vývoj sdrce, sluchu a zraku plodu.
Příušnice – virový zánět příušních žláz, projevující se jejich zduřením a bolestí, někdy dochází i k lehčímu postižení slinivky břišní. Komplikací může být zánět mozkových blan a zánět pohlavních žláz hlavně varlat s následnou neplodností.
Děti chceme co nejméně traumatizovat, proto využíváme možnosti očkovat kombinovanými očkovacími látkami (vakcínami), tak aby byl počet vpichů co nejmenší. Celé povinné očkování je tak možné zvládnout jen 7 vpichy.
Některé děti nemohou být bohužel vzhledem ke svému jinému onemocnění očkováním plně chráněny. Snažíme se pak o co největší možnou ochranu sestavením individuálního očkovacího kalendáře. V případě, že je očkování zcela nemožné (kontraindikováno), využívá toto dítě kolektivní imunity jinak řádně proočkované společnosti.
Odkazy na příbalové letáky používaných vakcín:
Infanrix Hexa
Hexacima
Priorix
Boostrix
Adacel
Boostrix-Polio
V případě individuálního očkování aplikujeme tyto vakcíny:
Tetavax (tetanus)
Vacteta (tetanus)
Imovax-polio (dětská obrna)
Engerix-B (žloutenka typu B)
Nepovinné (doporučené) očkování
A. Nepovinné státem hrazené očkování je možné proti těmto nemocem:
Invazivním onemocněním způsobeným Pneumokoky – bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje běžné infekce horních cest dýchacích, záněty středního ucha, vedlejších nosních dutin, průdušek a zápaly plic. Očkování snižuje výskyt těchto onemocnění a navíc chrání proti invazivním formám onemocnění jako jsou zánět mozkových blan, těžký zápal plic a otrava krve, které mohou být smrtelné, popř. zanechávají celoživotní následky (hluchota, poškození mozku, ochrnutí).
Očkování proti papilomavirům – Human papillomavirus (HPV) je nejčastější pohlavně přenosnou nemocí, během života je tímto virem nakaženo zhruba 75-80% populace. Většina infekcí odezní spontánně, ale některé tipy virů jsou zodpovědné za vznik nádorových a jiných onemocnění nejč. genitálních bradavic (kondylomat). Virus HPV je spojován s rozvojem nádorů děložního čípku, pochvy, konečníku, penisu, hlavy a krku. Každý rok je v ČR nově diagnostikována rakovina děložního čípku u 1000-1200 žen, 400 žen ročně na toto onemocnění zemře.
Gardasil 9 – vakcína proti HPV typu 6,11,16,18,31,33,45,52,58, doplatek dle aktuální ceny vakcíny.
B. Nepovinná očkování, plně hrazené pacientem, jsou možné proti těmto onemocněním:
Rotavirová gastroenteritida – rotavirus je vysoce nakažlivý a zároveň nejčastější původce virových střevních onemocnění provázených zvracením, průjmy a horečkou. Nejzávažnější průběh onemocnění je v kojeneckém a časném batolecím věku, kdy je často nutná hospitalizace s infuzní terapií.
Žloutenka typu A („nemoc špinavých rukou“) - infekční typ zánětu jater, přenášený nejčastěji kontaminovanýma rukama (kliky na veřejných wc, dopravní prostředky, nákupní centra apod.) nebo kontaminovanou vodou, potravou či ledem (cestovatelé). Virus při pokojové teplotě přežije na povrchu předmětů i několik týdnů. Průběh onemocnění je většinou mírný, přesto i samotný kontakt s onemocněním omezí rodinu až na 50 dnů. Během inkubační doby je nutný speciální režim, pravidelné odběry krve, zákaz kolektivních zařízení, kroužků, cestování, pokud rodiče pracují v potravinářství platí stejný režim i pro ně. Průběh nemoci však může být i závažný se selháním jater.
Vakcína: Havrix
Meningokoková onemocnění – nebezpečná infekce bakterií Neisseria meningitidis, ohrožující zejména kojence, malé děti a adolescenty. Zdrojem je nejčastěji osoba, která je bezpříznakovým bacilonosičem tohoto onemocnění, což je až 10% populace. Přenáší se kapénkovou infekcí. Onemocnění se vyskytuje nejčastěji ve formě zánětu mozkových blan (meningitida) nebo otravy krve (sepse). Prvotní příznaky jsou nespecifické podobné chřipce, proto je často diagnostikováno až v pokročilém stádiu. Ročně onemocní cca 60-100 osob, a i přes intenzivní léčbu část z nich onemocnění podlehne a 20% přeživších má těžké trvalé následky – ztráta končetin, sluchu, mentální postižení či jiné poškození mozku.
Vakcíny:
Meningokok typ A+C+W135+Y
Menveo
Nimenrix
Meningokok typu B (70% nemocných v ČR)
Bexsero
Trumenba
Klíštová encefalitida – virové onemocnění probíhající pod obrazem akutního zánětu mozku a mozkových blan. První fáze onemocnění proběhne po 3 - 30denní inkubační době jako nespecifické horečnaté onemocnění podobné chřipce. Následuje 1 - 20denní období zcela bez potíží. Druhá fáze se rozvine u 5 - 30% dětí, kdy opět dojde k vzestupu teploty a přidávají se příznaky postižení centrální nervové soustavy – bolest hlavy, zvracení, meningeální dráždění. Může být i různý stupeň poruchy vědomí, třes prstů, očních víček, jazyka a někdy jsou pozorovány i křeče. Komplikacemi mohou být obrny lopatkového pletence s omezením hybnosti horních končetin, vzácně i postižení životně důležitých center v oblasti prodloužené míchy, s poruchou řeči, polykání až poruchou dýchání. Po prodělaném onemocnění u 2/3 nemocných mohou být různě dlouhé poruchy učení, paměti, spánku či bolesti hlavy, vzácně i rozvoj epilepsie či přetrvávání jiných neurologických deficitů (hluchota, obrna končetin apod.) Toto riziko stoupá s věkem, proto prvotně doporučujeme očkování rodičů a prarodičů.
Vakcíny:
FSME immun 0.25
FSME immun 0.5
Encepur pro děti
Encepur pro dospělé
Plané neštovice – klasické dětské infekční onemocnění s vyrážkou a někdy teplotou, většinou s lehkým průběhem. Mohou však být komplikovány zápalem plic, postižením jater nebo postižením centrální nervové soustavy. Významně ohroženi jsou pacienti s poruchou imunity a těhotné ženy, kdy je ohrožena jak matka tak plod.
Pokud dítě neprodělalo neštovice do adolescentního věku, je doporučeno očkování.
Vakcína: Varilrix
Vystavení posudku pro nástup na SŠ, VŠ - 200 Kč + 100 Kč za každý další posudek
Vyšetření pro řidičský průkaz - 300 Kč
Zdravotní průkaz - 200 Kč
Způsobilost pro svářečský průkaz - 200 Kč
Vyšetření pro posouzení účasti na sportovní, rekreační, zotavovací akci, škole v přírodě - 100 Kč při preventivní prohlídce/ 200Kč jindy (nutná prohlídka dítěte)
Vyšetření pro způsobilost ke sportu - 200 Kč
Vyšetření a/n. výpis z dokumentace na vlastní žádost - 300 Kč
Úrazová pojistka - 300 Kč
Aplikace nepravidelného očkování - 200 Kč
Opis očkovacího průkazu - 100 Kč
Aplikace náušnic:
- nastřelením 200-250 Kč za aplikaci 1 náušnice (v cenně je i samotná náušnice, kterou je možno v ordinaci vybrat z vystaveného vzorníku)
Je poskytována akutně nemocným od 0 – 19 let v budově Dětského oddělení (pavilon M) Slezské nemocnice v Opavě.
Ordinační doba:
pracovní dny 17 – 21h
víkendy a státní svátky 8 – 20h
Tel. kontakt: 553 766 999
Toxikologické informační středisko (TIS)
Možnost telefonické konzultace rodičů s lékařem Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze po požití potencionálně toxické látky.
Tel. číslo: 224 919 293 nebo 224 915 402
Výživa
strava kojence a batolete
konzultační a poradenská činnost pro kojící ženy a zdravotníky
konzultace z oblasti výživy a správného životního stylu zdravých dětí od 3 do 18 let
centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu
Alergici
zdroj informací o alergických onemocněních a být tak pomocníkem při jejich léčbě
pylová informační služba
Česká iniciativa pro astma
Pomočování
rady pro rodiče a děti
ADHD
asociace dospělých pro hyperaktivní dětí
Nehody, úrazy, kriminalita
předcházení úrazů dětí a mladistvých
toxikologické informační středisko, telefonická rada po požití potencionálně toxické látky
drogy
šikana
bílý kruh bezpečí, odborná bezplatná a diskrétní pomoc obětem a svědkům trestných činů, včetně morální a emocionální podpory
domaci násilí